Kategorie:

Bogactwo egzotycznych wzorów, czyli fototapety orientalne w naszych wnętrzach

Do stworzenia tego wpisu zachęciły mnie wakacje:) Nie mogłam się już doczekać, kiedy będę mogła pokazać Wam przepiękne fototapety orientalne. Kojarzą mi się zawsze z wakacyjnymi podróżami, dalekimi wycieczkami, urokiem egzotycznych miast oraz zapachem i gwarem orientalnych targowisk. Fototapety orientalne to oczywiście niezmierne bogactwo wzorów i ornamentów. I to nimi chciałabym się dziś zająć. Zapraszam Was wobec tego w ekskluzywną podróż w świat marokańskich koniczynek, nasyconych barwą przepięknych rozet i klasycznych meandrów. Zaczynamy:)

Styl orientalny czy orientalne akcenty?

Motywy orientalne można wykorzystać w mieszkaniu stylizowanym na orientalne. To oczywiste. Jeżeli decydujemy się na egzotykę w naszym domu, możemy wybrać między stylem japońskim, marokańskim, azjatyckim, indyjskim albo nadać wnętrzom po prostu bliżej niesprecyzowany orientalny charakter. Pięknie może wyglądać kuchnia stylizowana na japońską bądź salon stylizowany na marokański. Myślę jednak, że takie wnętrza muszą dobrze komponować się z pozostałymi pomieszczeniami naszego domu. Widziałam kilka naprawdę udanych aranżacji orientalnych, ale ich autorzy i jednocześnie użytkownicy przestrzeni byli wielbicielami kultury Dalekiego lub Bliskiego Wschodu. Z tego też względu, moim zdaniem, styl orientalny w aranżacji wnętrz cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem. Myślę jednak, że możemy świetnie wykorzystać niektóre elementy wystroju orientalnego do tworzenia oryginalnych i niepowtarzalnych wnętrz. Umiejętnie wkomponowane w naszą europejską przestrzeń wprowadzą w nią nutę orientalnej przygody, wakacyjnego wspomnienia, tęsknoty za dalekimi podróżami.

Jak wykorzystać fototapety orientalne?

 Jednym z elementów dekoracyjnych o egzotycznym charakterze mogą być oczywiście fototapety orientalne. Czym różnią się one od dobrze nam znanych fototapet z typowo europejskich aranżacji? No właśnie. Próbowałam sobie odpowiedzieć na to pytanie, przeglądając naprawdę wiele orientalnych ornamentów na fototapetach. Doszłam do wniosku, że ich wspólną cechą jest mistrzostwo regularnych wzorów i symetrycznych powtórzeń. Czasem ma się wrażenie, że wielokrotnie powtarzany na fototapecie motyw nie ma początku ani końca. Łapię się na tym, że szukam jakiegoś odstępstwa, pomyłki, zmiany reguły:) Nigdy nie udało mi się znaleźć takiego „błędu” na fototapecie orientalnej. Tworzą one harmonijną całość. Ta harmonia i ład panujący na fototapetach orientalnych to ich ogromna zaleta. Wykorzystane do aranżacji wnętrza wniosą do niego piękno, spokój i harmonię.

Egzotyczne bogactwo kolorów i kształtów

Spójrzcie na wzór poniżej. Oczywiście zaletą tej fototapety jest kolorystyka. Uwielbiam połączenie koloru granatowego z żółtym, a na ścianie prezentuje się to wyśmienicie. Nie wydaje się ona ani za ciemna, ani za jasna. Kipi energią wszechświata i do tego zdaje się nawiązuje motyw na tapecie. A wzór? Ileż w nim precyzji… Autor tego ornamentu wykazał się nie tylko zamiłowaniem do geometrycznego porządku, ale i plastyczną wyobraźnią…

Minimalistic interior with a stylish blue velvet sofa and a modern black floor lamp

Sprawdź nasze fototapety egzotyczne

To zamiłowanie do rytmicznego powtarzania drobnych elementów tworzących dany dekor świetnie widać w różnych okrągłych ornamentach orientalnych. Przypominają one nasze europejskie rozety i rozetami bywają nazywane, choć spotkałam się również z określeniem dekoracyjna koronka albo koronkowy wzór. Możemy wykorzystać je na jednej ścianie jako wyraźny element dekoracyjny. Na pewno przykują uwagę i dostarczą pozytywnych doznań estetycznych.

Minimalistic interior with a stylish blue velvet sofa and a modern black floor lamp

Stworzenie tego typu wzoru wymagało od twórcy nie tylko plastycznej wyobraźni, ale i umiejętności geometrycznych… My możemy wykorzystać takie niepowtarzalne ornamenty na fototapetach do stworzenia niezapomnianej dekoracji salonu.

Regularne ornamenty to klasyka orientalnego zdobnictwa. Warto jeszcze zwrócić uwagę na bogactwo tych wzorów. Jestem pod wrażeniem tego szaleństwa tysięcy elementów na jednej fototapecie. Mogłoby się wydawać, że prowadzić to może do pewnego nadmiaru, ale tak się nie dzieje, bo wszystko zawsze tworzy harmonijną całość. Choć fototapety orientalne bardzo różnią się od stonowanych i skromnych fototapet w stylu skandynawskim, mają ze sobą coś wspólnego: wnoszą do pomieszczeń ciepło, przytulność i radość.

Spójrzcie na aranżacje niżej. Przebogate fototapety doskonale uzupełniają przestrzeń minimalistyczną. Wielość barw i wzorów tworzy w sumie pewną jednolitą jakość. Orientalne wzory na fototapecie dają wrażenie przytulności i ożywiają przestrzeń.

Fototapeta_orientalna_131075281_1097

Na tej fototapecie dominują odcienie koloru niebieskiego. Bardzo dobrze wyglądają one jako tło białych elementów wystroju sypialni.

FOTOTAPETA_orientalna_110289150_2672

Orientalny wzór na tej fototapecie zdominowany został przez kolor beżowy, modny i pożądany w tym sezonie. Zazwyczaj jest łączony z kolorem białym bądź kremowym. Tu wkomponowany w nieco inną paletę barw. Korzystnie i egzotycznie.

fototapeta_marokanski_wzor_114805424_3321

Ten kolorowy wzór tworzy egzotyczną mozaikę na tapecie. Podobna paleta barw jak powyżej, ale głębsze i ciemniejsze barwy budują bardziej wyrazisty efekt. Zwróćcie uwagę na to, jak świetnie komponuje się ta fototapeta z białą ścianą obok i głęboką zielenią domowych roślin.

fototapeta_wzor_102854363_1254

Fototapeta wykorzystana w tej aranżacji na głównej ścianie salonu wydaje się być kwintesencją orientalnego zamiłowania do bogactwa detali i głębi kolorów. Jest żywa, wyrazista i świetnie prezentuje się na głównej ścianie salonu.

A może prostota marokańskich koniczynek?

 Zupełnie inaczej wyglądają fototapety w stylu marokańskim. Typowym wzorem jest tak zwana koniczyna marokańska. Jest to dosyć prosty wzór. Jednak jest on wyraźnie obecny w licznych aranżacjach o charakterze orientalnym i nie tylko.

fototapeta_marokanski_wzor_152395328_2171

Koniczynka marokańska świetnie prezentuje się w minimalistycznych wnętrzach. W tej aranżacji widzimy ją w kolorze brązowym, ale, uwierzcie mi, wariacji na temat tego wzoru jest tysiące. Możecie znaleźć ją w różnych odmianach kolorystycznych i w zmodyfikowanych odmianach podstawowego wzoru. Spójrzcie na kilka poniższych aranżacji.

fototapeta_marokanski_wzor_128398275_4426

Minimalistic interior with a stylish blue velvet sofa and a modern black floor lamp

Te dwie fototapety z wzorem marokańskim wykonane są podobną techniką. Wykorzystano tu akwarele do stworzenia rytmicznego wzoru o orientalnym charakterze. Jednolita kolorystyka to zupełne przeciwieństwo bogatych fototapet orientalnych prezentowanych wyżej.

FOTOTAPETA_orientalna_83058075_5523

Spójrzcie na wzór cieszący się ostatnio ogromnym zainteresowaniem. Ten marokański szablon jest subtelny i delikatny. To jednocześnie klasyczny przykład marokańskiej techniki zdobienia ścian Można go odnaleźć w wielu współczesnych aranżacjach. Świetnie komponuje się z wnętrzem współczesnego salonu i wydaje mi się, że pasować będzie do każdego pomieszczenia w naszym domu.

fototapeta_marokanski_wzor_116566005_6963

A jak wam się podoba czarno-biała marokańska koniczyna wykorzystana do aranżacji sypialni? Według mnie jest świetna. Jest minimalistyczna w wyrazie a egzotyczna w charakterze, to jej niewątpliwe zalety:)

Od meandrów po trójkąty, czyli egzotyczna geometria:)

 Kolejnym wzorem, który na pewno dobrze kojarzymy z wakacyjnych wypraw jest tak zwany meander. To ornament rozpoznawany po prostych liniach załamujących się pod kątem prostym. Występuje w wielu odmianach i wariacjach, jest jednocześnie bardzo popularnym elementem zdobniczym wykorzystywanym w kulturach orientalnych.

fototapeta_marokanski_wzor_119655118_1321

FOTOTAPETA_orientalna_159288984_3455

Powyżej dwie różne realizacje tego popularnego ornamentu: brązowa i czarno-biała. Myślę, że obydwa wzory znajdą swoich zwolenników. Ich siłą jest prostota i klasyka, dzięki nim niejeden salon nabierze orientalnego charakteru.

A poniżej geometryczne szaleństwo:) We wzorach orientalnych często znajdziemy wielokrotnie powtórzone kwadraty, prostokąty, trójkąty i koła. Te klasyczne formy są wykorzystywane w orientalnym zdobnictwie nie bez powodu. Tworzą powielane po wielokroć niekończące się wzory i pomagają tworzyć wrażenie pulsującej rytmiczności.

fototapeta_marokanski_wzor_89044889_3659

Ta jasnoniebieska fototapeta z motywem nachodzących na siebie kwadratów jest delikatna i subtelna. Może być wspaniałą dekoracją i jednocześnie nie przytłacza sobą całej przestrzeni salonu.

fototapeta_marokanski_wzor_152451128_7127

 Czarno-biała marokańska fototapeta w kwadraty wpisuje się w aktualne trendy. Odważne wykorzystanie dwóch kontrastowych kolorów i drobna ornamentyka będzie pięknie wyglądać w klasycznym wnętrzu.

fototapeta_marokanski_wzor_140923057_7477

Jeden z moich ulubionych wzorów. Egzotyczne kwadraty zostały częściowo wypełnione orientalnymi białymi rozetkami. Piękny jest również ten wspaniały odcień butelkowej zieleni, który pozwoli stworzyć w salonie niepowtarzalną atmosferę.

fototapeta_marokanski_wzor_145705591_6058

Tym razem niebywała kompozycja barw i trójkątów na tapecie marokańskiej. Ten śliczny wzór zaspokoi gusta koneserów i miłośników kultury Bliskiego Wschodu. Polecam.

fototapeta_marokanski_wzor_56767594_7954

Geometryczne kształty tworzące regularne orientalne rozetki kuszą bogactwem kształtów i stonowanymi kolorami. Ten egzotyczny wzór na pewno ożywi dekorowaną przestrzeń.

fototapeta_marokanski_wzor_123319769_4146

A na pożegnanie orientalny wzór w niezapomnianym kolorze i kształcie. Może stanowić nie tylko tło gustownego wystroju wnętrza, ale jak każda orientalna fototapeta może stać się dźwignią naszej wyobraźni. Dzięki niej wyruszymy w niekończącą się pachnącą orientem podróż:)

Pozdrawiam Was serdecznie

Patrycja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?