Frida Kahlo
Kategorie:

Frida Kahlo – życie i twórczość

Fascynująca biografia Fridy Kahlo do dziś inspiruje tysiące artystów i zachwyca miłośników sztuki na całym świecie, podobnie zresztą jak jej malarstwo. Frida Kahlo urodziła się w 1907 roku na przedmieściach Meksyku i jako zjawiskowa artystka tworzyła na przestrzeni XX wieku, pozostając do dziś jedną z najlepiej rozpoznawalnych i cenionych kobiecych postaci w sztuce. Mimo to, życiorys Fridy Kahlo jest nie do pozazdroszczenia, bowiem los nie oszczędzał nieszczęśliwych wypadków w życiu meksykańskiej artystki. Dziś znamy ją przede wszystkim ze wspaniałych obrazów i kolorowych strojów, pamiętamy także o jej charakterystycznej urodzie, charyzmatycznej osobowości oraz politycznych powiązaniach. Przedstawiamy Fridę Kahlo!

FRIDA KAHLO

Trudne dzieciństwo

Już w dzieciństwie Frida Kahlo przebyła polio, jednak to wypadek autobusowy, który przeżyła jako 18-letnia dziewczyna, odcisnął prawdziwe piętno w jej życiu. Frida Kahlo ledwo uszła z życiem, a poręcz złamała jej kręgosłup, nogi, żebra, miednicę i uszkodziła narządy wewnętrzne, przebijając jej ciało na wylot. Jej cierpienie nie ustało do końca życia, jednak to właśnie w trakcie długiej rehabilitacji po wypadku Frida zaczęła malować. Kolejnym ważnym momentem w jej życiu było poznanie Diego Rivery, malarza i sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Meksyku. To właśnie długi, burzliwy związek i małżeństwo z Riverą wyznaczyło kolejne losy w jej życiu. Wzajemne zdrady, rozstania i powroty były na porządku dziennym w małżeństwie pary obdarzonej spektakularną charyzmą i ognistym temperamentem. Oboje mieli liczne romanse, nierzadko ze słynnymi artystami, Frida Kahlo romansowała także z kobietami. Słynna meksykańska malarka piła dużo alkoholu, który uśmierzał jej ból. Biografia Fridy Kahlo pełna jest szokujących i kontrowersyjnych wydarzeń i znajomości. Sztuka była dla artystki swego rodzaju terapią.

FRIDA KAHLO

Twórczość Fridy Kahlo – dzieła sztuki

Styl Fridy Kahlo, jak mówiono, balansował zawsze na granicy sztuki wysokiej i całkiem nieprofesjonalnej, sama malarka dziwiła się, że ktokolwiek kupuje jej obrazy i chętnie eksperymentowała, ponieważ malarstwo było jej prawdziwą pasją. Ostatecznie największy wpływ na dzieła sztuki Fridy Kahlo wywarł folklor nawiązujący do rdzennej, prekolumbijskiej kultury Meksyku. Właśnie ta inspiracja zaważyła również na bardzo charakterystycznym i oryginalnym wyglądzie malarki, Frida nosiła bowiem tradycyjne, wielokolorowe ubrania meksykańskie, z których najważniejszym elementem był słynny szal zwany rebozo. Ponadto Frida nosiła bardzo dużo biżuterii nawiązującej do folkloru, dla której typowe były duże, naturalne kamienie, złoto i głośno brzęczące elementy. W tradycjach prekolumbijskich panował matriarchat, który stawiał kobietę na piedestale i pozwolił Fridzie uwolnić swoją kobiecą siłę i uwodzicielskość. Co więcej, artystka z powodzeniem potrafiła łączyć silne zakorzenienie w tradycji z emancypacją kobiet, przez co stała się prawdziwą żywą inspiracją u progu współczesnego feminizmu. Oryginalność, zdecydowany charakter i silna osobowość przyczyniły się do jej sukcesu może nawet bardziej niż same dzieła sztuki, malarka do dziś zresztą inspiruje wiele kobiet swoim wyglądem, uporem i talentem. Charakterystyczny, meksykański strój oraz styl Fridy Kahlo były jej manifestem lewicowych poglądów, sama artystka natomiast najczęściej przedstawiana jest na obrazach ze związanymi włosami, w które wplecione są kolorowe kwiaty, ma na sobie tradycyjny, prekolumbijski strój, charakterystyczną biżuterię i słynny szal, tak zwane rebozo. Artystka na portretach zwykle ma pomalowane na czerwono usta, które podkreślone są przez żywe barwy jej ubrań. Frida Kahlo stworzyła wiele obrazów – interpretacja jej dzieł wskazuje na wiele nawiązań do prymitywizmu rdzennej kultury Meksyku, ale malarka wielokrotnie tworzyła też swoje własne autoportrety, mawiała zresztą, że jej malarstwo jest dopełnione jej życiem – było dla niej swego rodzaju wyzwoleniem i ratunkiem.

Frida Kahlo

Zaproś sztukę do własnego domu – Frida Kahlo – plakaty i obrazy

Silna osobowość artystki oraz niesamowita charyzma sprawiły, że wizerunek Fridy Kahlo jest dziś bardzo rozpoznawalny na całym świecie, podobnie jak jej sztuka. Do dziś pozostaje ona także jedną z najsłynniejszych kobiecych artystek, jest również postrzegana jako prekursorka feminizmu, który ulegał głębokim transformacjom za jej życia. Jeśli zatem interesujesz się sztuką, sam tworzysz lub podobają Ci się artystycznie urządzone wnętrza, plakat z Fridą Kahlo lub Frida Kahlo na obrazie to dekoracja ścienna, która powinna Ci się spodobać. Kolorystyka obrazów i plakatów z Fridą dostępnych w naszym sklepie jest zróżnicowana – niektóre z nich nawiązują nasyconymi, wyrazistymi kolorami do palety barw, której używała meksykańska artystka, inne natomiast są utrzymane w czerni i bieli – wszystkie obrazy dostępne są w naszym sklepie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?