Kategorie:

Greenery kolorem roku 2017 według Pantone Color Institute

Dziś chciałam Wam pokazać obrazy, które pomogą Wam udekorować pomieszczenia zgodnie z jednym z najmodniejszych trendów tego sezonu.

            Pomysł na to, co będzie tematem tego wpisu, wpadł mi do głowy na spacerze. Maj, trochę chłodno… niebo zachmurzone… Dobrze, że chociaż jest zielono… No właśnie! Zielono! Jakże mogłam od razu nie wpaść na coś tak oczywistego! Rok 2017 to rok zieleni! Taki werdykt ogłosił instytut Pantone, który wskazał na odcień „greenery” (jasny zielony), jako ten najbardziej pożądany z palety kolorów opracowanej przez tę firmę.

greenery

Czy zieleń jest piękna?

            Mamy raczej dobre skojarzenia z tym kolorem. Przywołuje on uczucia spokoju, szczęścia. Daje nam poczucie bezpieczeństwa. Zieleń to kolor wiosny, a więc wiąże się z odnową, odradzaniem, odświeżeniem. Natura woła do nas zielonym kolorem. Otacza nas gamą odcieni – od ciepłych do zimnych, przez barwę szczypiorku, cukinii, oliwek czy groszku. Zieleń to apetyczny kolor. Kojarzy się z czymś zdrowym i odżywczym. Zieleń sprzyja odprężeniu, wszak najchętniej urlopy spędzamy poza domem. Szukamy kontaktu z naturą, by się zrelaksować. Moja przyjaciółka twierdzi, że zieleń pachnie skoszoną trawą! I wreszcie patrzenie na zieleń pomaga odpocząć zmęczonym oczom. Tak… Gdy patrzę wiosną przez okno, to czuję, że zieleń jest piękna:)

Dlaczego zieleń jest trendy?

            W projektach wnętrz zieleń zagościła w wielu wariantach i odmianach. Jest to, jak się wydaje, w pewnej mierze wynikiem werdyktu Pantone, o którym wspomniałam na początku. Projektanci wnętrz i wzorów użytkowych chętnie zaczęli sięgać nie tylko po „greenery”, ale i po inne odcienie.

            Powodzenie tego pomysłu wiąże się pewnie z zapoczątkowaną w ubiegłym roku modą na filozofię hygge. Powstawały projekty domów szczęśliwych, jakkolwiek to każdy z nas indywidualnie rozumie:) Pewne jest jednak, że projektanci wnętrz przekonują nas, że wprowadzenie odrobiny natury do naszych domów pomoże nam zbudować w nich odpowiednią atmosferę. Chętnie sięgają po motywy związane z przyrodą. We wzornictwie pojawiają się kwiaty, motyle, gałęzie, liście, delikatne pejzaże. Wszystko to ma wprowadzać użytkownika w stan relaksu, odprężenia, radości, szczęścia. Te dwa trendy: zieleń i hygge doskonale ze sobą, moim zdaniem, korespondują.

Obrazy w barwach zieleni

            Każdy, kto pragnie posiadać w domu swoją strefę relaksu w stylu hygge, może śmiało sięgnąć po obrazy na płótnie inspirowane naturą. Wybór jest duży. Łatwo zauważyć, że takie obrazy są obecne w zrealizowanych już projektach tego typu. Szeroki wachlarz odcieni koloru zielonego oraz proponowanych wzorów zaspokoi różnorodne potrzeby osób budujących w domu swoją strefę szczęśliwości.

obraz__liscie_115497248_wiz_7409

Zielona gęstwina przedstawiona na tym ogromnym obrazie na płótnie wprowadza do tej minimalistycznej sypialni odrobinę dzikości, jest to jednak dawka odpowiednia. Głęboka zieleń liści działa odprężająco, nie wprowadza tu niepotrzebnego chaosu i doskonale komponuje się z prawdziwymi kwiatami ustawionymi w różnych miejscach.

mock up poster with scandinavian interior background

Sprawdź nasze obrazy i plakaty z motywem leśnym

Podobnie jak wyżej na tym sporym obrazie na płótnie dominuje przygaszona zieleń. Ów brak jaskrawości bądź soczystości świetnie sprawdzi się w strefie relaksu, sprzyja odprężeniu, przynosi ukojenie skołatanym nerwom. Motyw pojedynczego drzewa dobrze wkomponuje się w przestrzeń o charakterze minimalistycznym, a w swej stylistyce nawiązuje do chłodnych, skandynawskich klimatów.

mock up poster with scandinavian interior background

Obraz na płótnie z dominującym odcieniem greenery. Piękna kompozycja idealna do przestrzeni aktywnej. Wnosi dużo ciepłej, radosnej energii. Warto o niej pomyśleć na przykład przy projektowaniu nowoczesnej jadalni.

mock up poster with scandinavian interior background

Nasze domowe azyle doskonale uzupełnią pejzaże. Spośród szerokiej gamy obrazów na płótnie tego typu warto wybrać te przesycone zielenią. Wprowadzą one do naszej domowej przestrzeni sporo naturalnej świeżości. Stanowić będą przyjemne odprężenie dla oka nie tylko ze względu na przepiękną, wyrazistą kolorystykę, ale i na kojącą treść:) Zieleń na tych obrazach ma wiele ciepłych odcieni. Gra światła wydobywa z drzew bądź trawy ich soczystość. Cień pogłębia ciemną zieleń drzew. Pejzaże przedstawiające naturę oferują nam spokój i harmonię. Warto z nich skorzystać:)

obraz_na_plotnie_Las_1130

Zieleń możemy wykorzystać w dowolnej stylizacji naszego pomieszczenia. Głęboka i wyrazista znajdzie miejsce w klasycznym salonie. Jasna i radosna doda uroku przestrzeni w stylu boho. Pastelowa kojarzy się ze stylem prowansalskim. Jej chłodne odcienie widujemy w domach urządzonych w stylu skandynawskim. Nieco zgaszona, wyblakła może zostać wykorzystana w przestrzeni industrialnej. Jej cieplejsze odcienie – w przestrzeni minimalistycznej. Do tych dwóch ostatnich chętnie polecam obrazy abstrakcyjne. Dziś zaproponuję Wam dwa piękne płótna abstrakcyjne w różnej tonacji kolorystycznej.

mock up poster with scandinavian interior background

Obraz ten lubię z kilku powodów. Po pierwsze, cenię sobie wszystkie walory abstrakcji. Pozwala naszej wyobraźni pofrunąć w dowolnym kierunku. Po drugie, odcień zieleni, który dominuje na tym płótnie, należy do moich ulubionych. Uważam, że świetnie kontrastuje z jasnymi przestrzeniami. Do industrialnej prostoty wnosi ponadto nieco zastanawiającego niepokoju.

obraz-ABSTRAKCJA -43091713

Przepiękny odcień zieleni został na tej abstrakcji zestawiony z barwami, które przypisałabym jakiejś kosmicznej palecie barw! Faktura obrazu pełna przetarć, niedociągnięć dobrze skomponuje się ze współczesnym wnętrzem. Brak treści, typowy dla abstrakcji, stanowi zagadkę dla użytkowników salonu. Cała kompozycja natomiast jest bardzo modnym uzupełnieniem jego ciepłej, radosnej przestrzeni.

Zwróćcie uwagę również na przykłady pięknych portretów. Zauważyłam, że chętnie sięgamy po ten rodzaj malarstwa figuratywnego. Myślę, że warto zdecydować się na taki obraz na płótnie, który wyrazi zarówno nasze upodobania, jak i aktualne trendy.

To płótno spodoba się osobom, które poszukują delikatnego, pastelowego obrazu na płótnie, które nie przytłoczy dekorowanej przestrzeni. Wniesie natomiast odrobinę subtelności i utrzymaną w spokojnej tonacji dawkę najmodniejszego trendu.

obraz-kobieta-59014407

Na tym nieco zagadkowym portrecie na płótnie zieleń pokazuje nam swoje odmienne oblicza. Różne odcienie: ciepłe, zimne, zgaszone, żywe tworzą piękną mozaikę barw. Budują zastanawiającą symbolikę człowieka uwikłanego w zieleń.

mock up poster with scandinavian interior background

Na koniec chciałabym jeszcze zaprezentować kilka propozycji obrazów na sznurku.

Te dwa obrazy to świetny wybór do przestrzeni inspirowanej hygge. Niemal botaniczna prezentacja roślin nasuwa skojarzenia z pracownią, tak więc będą dobrze pasować zarówno do kuchni, salonu czy kącika czytelniczego.

mock up poster with scandinavian interior background

mock up poster with scandinavian interior background

W podobnych przestrzeniach doskonale sprawdzą się te dwa delikatne wzory stworzone z liści zaprezentowane na obrazach na sznurku.

obraz-fern-124107106

obraz-liście-107847847

A na koniec przepiękny wzór przypominający mozaikę. Zieleń w wielu odcieniach ujęta w geometryczne ramy doskonale sprawdzi się w przestrzeni w stylu boho.

mock up poster with scandinavian interior background

Skorzystajcie z nowego trendu. Odnajdźcie na obrazach swój ulubiony odcień. Nadajcie mu znaczenie. Ciesząc nim oczy, pomyślmy, że …

O zieleni można nieskończenie

Powielając dźwiękiem jej znaczenie,

Można kunsztem udanych powieleń

Tworzyć światu coraz nowszą zieleń…”(Tuwim)

                        Pozdrawiam Was zielono – Patrycja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?