Kategorie:

Jak zaaranżować wnętrze niewielkiego domu?

Aranżacja niewielkich wnętrz z pewnością wymaga dużej pomysłowości dekoratora oraz dobrego rozplanowania projektu pod względem funkcjonalności układu pomieszczeń. Warto zasięgnąć rady eksperta lub samodzielnie podejść do sprawy w profesjonalny sposób, stosując się do sprawdzonych zasad aranżacji małych wnętrz. Pozwoli to wykorzystać powierzchnię użytkową budynku w każdym calu.

Projekt domu Z12

Projekt domu Z12, źródło: extradom

Projekt domu Z12 1

Projekt domu Z12, źródło: extradom

Kolorystyka

Przytłaczające, wyraziste odcienie nie wkomponują się w charakter małego wnętrza, które możemy wizualnie powiększyć wykorzystując zarówno ciepłe, jak i zimne barwy w pastelowej tonacji kolorystycznej. Wybierając projekt domu o niewielkiej powierzchni oraz aranżując jego wnętrze warto rozważyć montaż luster o nieco większych niż standardowe wymiarach. Dzięki efektowi głębi nasz salon czy przedpokój wyda się zdecydowanie bardziej przestronny. Podobny efekt uzyskamy stosując tapety, szczególnie 3D, jednak w tym przypadku należy uważać, by wzór nie zdominował całego wnętrza. Dobrym sposobem na dopełnienie niewielkiej, stonowanej przestrzeni jest jeden wyrazisty element np. obraz w nietypowe wzory. Stonowany wystrój to klucz do sukcesu przy urządzaniu trudnych aranżacyjnie pomieszczeń.

Projekt domu Z16

Projekt domu Z16, źródło: extradom

Otwarta przestrzeń

Kuchnia otwarta na dom czy schody wewnątrz salonu bez wytyczonej ścianami działowymi klatki schodowej niewątpliwie pozwolą zyskać dodatkowe metry. Minimalizacja ilości ścian działowych w pewien sposób wpłynie na ustawność wnętrza, jednak wizualnie takie pomieszczenia zyskają znaczną przejrzystość. W małych, otwartych przestrzeniach warto także stworzyć kącik np. do czytania książek, który znajdować może się także w salonie. Odpowiednio dobrane meble oraz tapeta w rogu pokoju dodadzą mu charakterystycznego wyglądu oraz wydzielą część na odpoczynek.

Projekt domu Z212 D

Projekt domu Z212 D, źródło: extradom

Sprawdź nasze obrazy i plakaty do salonu

Jednolitość aranżacji

Dom o niewielkich rozmiarach warto utrzymać w jednolitym stylu. Nie mówimy tutaj o unikaniu zestawiania aranżacji modernistycznego salonu z kuchnią w stylu zakopiańskim, ponieważ takie połączania nie sprawdzą się prawdopodobnie w żadnym projekcie bez względu na powierzchnię domu. Jednolitość aranżacji w przypadku małych domów powinna opierać się na unikaniu wyraźnych przejść kolorystycznych czy rzucających się w oczy łączeń pomiędzy różnymi typami posadzki. Jeśli chodzi o materiał wykorzystany do wykończenia podłogi również warto postawić na jeden rodzaj. Unikanie widocznych łączeń na podłodze z pewnością pomoże w wizualnym powiększeniu wnętrza, a jeszcze lepszy efekt uzyskamy przy całkowitej rezygnacji z ich występowania i ujednoliceniu powierzchni posadzki.

Projekt domu Z177 GL

Projekt domu Z177 GL, źródło: extradom

Projekt domu Z177 GL 1

Projekt domu Z177 GL, źródło: extradom

Meble modułowe

Innowacyjne rozwiązania to niewątpliwie duże ułatwienie dla Inwestorów, którzy zdecydowali się na przedsięwzięcie budowlane w mniejszej skali. Meble modułowe znacząco wpływają na funkcjonalność niewielkich wnętrz przy jednoczesnym utrzymaniu designu na naprawdę wysokim poziomie. Przearanżowanie części dziennej w sypialnię dla gości z wykorzystaniem rozwiązań modułowych zajmie dosłownie chwilę. Wielofunkcyjność poszczególnych elementów wyposażenia w przypadku ograniczonej powierzchni to z pewnością ogromna zaleta.

Niewielkie wnętrze to z pewnością wielkie wyzwanie dla architekta oraz Inwestora, jednak przemyślane działanie oraz innowacyjne podejście do aranżacji pozwalają na stworzenie niezwykle funkcjonalnych projektów nawet w najbardziej ograniczonych powierzchniowo warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?