Kategorie:

Kubańskie samochody na obrazach. Dekoracja w stylu retro

Wszyscy, którzy są zachwyceni designem z lat 50, 60 i 70 XX wieku, pochwalą też jeden z designerskich trendów – styl retro w dekoracji wnętrz. Odwołuje się on bowiem bezpośrednio do wzornictwa z połowy ubiegłego stulecia. Powszechnie kojarzy się ten styl z mocną, wyrazistą kolorystyką, meblami na charakterystycznych cienkich nóżkach i o lśniącej politurze oraz przedmiotami użytkowymi o tak wyjątkowym charakterze, że przeszły do historii wzornictwa. Styl retro przenika dziś do różnorodnych aranżacji, z tego powodu możemy spotkać jego elementy we wnętrzach skandynawskich czy minimalistycznych. To kolejny dowód na to, jak wielkim cieszy się on dziś zainteresowaniem. W tym wpisie chciałabym zaproponować Wam pomysł na dekorację, która może sprawić, że nasza aranżacja nawiąże bezpośrednio do klimatów z połowy ubiegłego stulecia.

Legenda kubańskich samochodów

Rewolucja na Kubie miała wiele konsekwencji politycznych, gospodarczych i społecznych. Z jej powodu z tej malowniczej wyspy uciekło w popłochu wielu bogatych Amerykanów. Zostawili oni po sobie samochody, którymi pozbawieni nowoczesnych aut Kubańczycy jeżdżą do dziś. Szacuje się, że na wyspie jeździ około 60 tysięcy oldtimerów. Najstarsze z nich powstały nawet w latach 30 dwudziestego wieku. Najbardziej malowniczo wyglądają słynne amerykańskie marki: Buic, Oldsmobile, Chrysler, Cadillac, Chevrolet, Dodge, Ford czy Plymouth. To ich widok zachwyca współczesnych turystów. Ponieważ nowy samochód jest dla przeciętnego Kubańczyka nieosiągalny, oldtimery wypełniają swoją użytkową funkcję i nie zawsze są zadbane, tak jak samochody kolekcjonerskie. Część z nich, szczególnie te, które w centrum Hawany mają służyć turystom, wygląda jednak świetnie. Można je podziwiać na serii fotografii, którą dziś chciałabym Wam pokazać.

Stare samochody na obrazach na płótnie

Niezwykłe fotografie, które przedstawiają samochody z połowy ubiegłego stulecia na tle zabytkowej, zniszczonej Hawany, wyglądają bardzo malowniczo. Zachęcam Was, by stały się one tym elementem aranżacji wnętrza, który nada mu cech pomieszczenia urządzonego w stylu retro. Dlaczego? Tematycznie wszystkie te obrazy związane są z połową XX wieku. Przedstawione na nich samochody są w głębokich, żywych kolorach, typowych dla stylu retro. Z obrazów bije nostalgia. Widzimy, że w Hawanie zatrzymał się w pewnym sensie czas, a obrazy z oldtimerami stały się barwną pozostałością dawno minionych lat. Myślę, że każdy z nich stanie się świetną retro dekoracją.

Obrazy z kubańskimi autami

Zacznę od fotografii, którą chciałabym zaprezentować Wam w dwóch wersjach. Pierwszy z obrazów zajmuje dużą powierzchnię dekorowanej ściany, natomiast drugi obraz przedstawia samochód, który został wykadrowany zupełnie inaczej. Auto jest bliżej i zajmuje większą powierzchnię płótna. Wybraną fotografię możemy dopasować do potrzeb aranżacyjnych naszych klientów, a przedstawione niżej fotografie są tego dowodem.

granatowy 1

granatowy 2

 Pierwszy plan obu obrazów zajmuje granatowe auto. W tle widzimy zaniedbaną kamienicę, która sprawia wrażenie opuszczonej. Nostalgiczny obraz o wyrazistych barwach może stać się dekoracją stylowej sypialni lub zająć miejsce na jednej ze ścian salonu. Obraz podkreśli retro stylizację lub stanie się wyrazem naszych osobistych fascynacji.

Sprawdź nasze obrazy i plakaty w stylu retro

niebieski

 Jednym z kolorów, który był chętnie wykorzystywany we wnętrzach z lat 50, był kolor morski. Na obrazie z kubańskim autem możemy podziwić ten odcień na karoserii starego samochodu. Jak pisałam wyżej, coraz chętniej wprowadza się elementy stylu retro do aranżacji minimalistycznych. Obraz z niebieskim kubańskim samochodem powieszony w skromnej sypialni stał się właśnie taką dekoracją wnętrza.

czarny

 Choć styl retro kojarzy się z żywymi barwami, ja chciałabym pokazać Wam fotografię, na której uwieczniono czarne kubańskie auto. Barwy na obrazie są bardzo wyraziste, a głęboki odcień ciemnożółtego koloru na rejestracji auta doskonale ożywia całość. Duże czarne auta kojarzą mi się z gangsterskimi filmami z lat 50 i 60. Z tego powodu wydaje mi się, że obraz przedstawiający takie właśnie auto może stać się niebanalną dekoracją pomieszczenia urządzanego w stylu retro.

mock up poster with scandinavian interior background

Dekoracją w stylu retro możemy również uczynić obraz w odcieniach szarości. Tematyka zdjęcia przenosi nas w czasie. Mamy wrażenie, że oglądamy fotografię z odległej przeszłości, a nasza aranżacja staje się dzięki temu wyjątkowa. Obraz z kubańskim autem w odcieniach szarości to doskonały pomysł do stworzenia klimatycznej dekoracji ściany.

czarno biały

Zdjęcia w odcieniach szarości mogą być wykorzystywane w aranżacjach wnętrz, w których zrezygnowano z retro stylistyki. Zdjęcie z kubańskim autem może być wyrazem motoryzacyjnych zainteresowań właścicieli i jako takie może w doskonały sposób zdobić ściany ich nowoczesnego salonu.

Pozdrawiam Was serdecznie

Patrycja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?