obrazy abstrakcje
Kategorie:

Obrazy abstrakcyjne w nowoczesnych wnętrzach

      Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda proces projektowania wnętrza? Nasze własne prywatne przestrzenie niejednokrotnie projektuje nam życie:) Pierwotne pomysły muszą często ustąpić koniecznościom, które sprawiają, że nasz designerski zamysł ulega ewolucji. Panujemy zapewne nad kolorystyką ścian, z namysłem dobieramy meble, dużo czasu poświęcamy tkaninom.

      Wydaje mi się, że problem zaczyna się na poziomie detali, które nierzadko w sposób przypadkowy wypełniają nam nasze życiowe przestrzenie: pamiątki przywiezione z wycieczek bądź podarowane czy odziedziczone drobiazgi mogą zdominować naszą życiową przestrzeń i zaburzyć pomysł na wyrazisty, ciekawy design. Zwracam na to szczególną uwagę i w rozmowach z klientami ustalam, jaki charakter ma mieć wnętrze, które urządzają, i co je wypełni. Sugeruję wtedy, by poświęcić dużo uwagi ścianom, a konkretnie temu, co ma na nich zawisnąć. Lepiej nie zgadzać się tu na żaden przypadek, bo wystrój ścian stanowi często o powodzeniu całego projektu!

            Co możemy zatem powiesić na ścianie? Och! Możliwości jest naprawdę wiele, ale dzisiejszy wpis poświęcę abstrakcyjnym obrazom, które ostatnio częściej pojawiają się w polskich domach.

Obraz? Ale jaki !!!

Myślę, że łatwo jest nam zrozumieć i zaakceptować malarstwo, które znawcy sztuki nazywają figuratywnym. To w przeciwieństwie do abstrakcji obrazy, które przedstawiają coś konkretnego: pejzaż, portret, sceny bitewne czy religijne… Jako odbiorcy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że obraz na ścianie ma coś przedstawiać. Zwróćcie uwagę na to, że chętnie sięgamy po zdjęcia, plakaty czy tapety, które mają właśnie taki charakter. Myślę, że spośród wielu tego typu obrazów można wybrać te, które sprawdzą się w nowoczesnym wystroju. Chciałabym jednak zachęcić was dziś do obrazów abstrakcyjnych na płótnach. Rzadko kiedy widzimy abstrakcję we wnętrzach, a szkoda, bo wywarła ona i wywiera nadal ogromny wpływ na nowoczesny design i świetnie pasuje do nowoczesnych wnętrz.

      Myślę, że dystans do abstrakcji na płótnie związany jest ze słabym odbiorem sztuki abstrakcyjnej w ogóle. Najczęściej stawiany jej zarzut brzmi: nie wiadomo, co przedstawia. Nasze gusta malarskie, przez lata przyzwyczajane do Matejki, Kossaka czy Chełmońskiego, z trudem akceptują myśl, że obraz może być piękny sam w sobie niezwykłym połączeniem barw, przypadkowych kształtów i nierównych faktur. Może zachęcać nas – odbiorców do wyobrażenia sobie, czym to dzieło jest, jakie przeżycia czy spostrzeżenia chciał grą światła, koloru i kreski przedstawić nam autor. Obraz abstrakcyjny w niezwykły sposób nawiązuje romans z naszą wyobraźnią, uwalnia nas i prowokuje do refleksyjnego odbioru.

Obrazy abstrakcyjne to malarstwo nowoczesne. Wpływ abstrakcji na nowoczesny design łatwo dostrzeżemy we współczesnej architekturze, wzorach tkanin, projektach mebli i przedmiotów użytkowych, którymi wypełniamy współczesne wnętrza. Nie od dziś wiadomo, że malarstwo danej epoki silnie oddziałuje na całą przestrzeń designerską. Dlatego lubię malarstwo abstrakcyjne i chętnie je polecam innym. Moje doświadczenia w tej mierze są dość duże i uwierzcie mi, nigdy nie zostawiałam dekoracji ścian przypadkowi. Zawsze też długo zastanawiam się, który obraz zarekomendować swoim klientom.

    Czym kieruję się przy doborze odpowiedniego płótna? Przede wszystkim wartością emocjonalną danego dzieła. Nowoczesne wnętrza tworzą określony klimat, który dobry projektant jest w stanie stworzyć zgodnie z zamówieniem klienta. I dla podkreślenia tego zamysłu warto wybrać odpowiednią abstrakcję na obrazie, która ma walory czysto malarskie: barwę, kreskę, fakturę, grę światła i cienia, ale jednocześnie w odbiorze stanowi zagadkę. Myślę, że treść każdej abstrakcji nadaje jej odbiorca i tak się też stanie z obrazem, który powiesi na ścianie nabywca poleconego przez nas płótna. Taki obraz idealnie spełni designerskie oczekiwania projektanta wnętrza i stworzy określony klimat w pomieszczeniu, nad którym pracuje. Może stać się też furtką dla niczym nieskrępowanej wyobraźni użytkowników tej przestrzeni.

Który obraz wybrać?

Oczywiście nie warto i nie można przy rekomendowaniu nowoczesnego obrazu abstrakcyjnego narzucać swojej wizji rozumienia danego dzieła. Zostawmy to wyobraźni nabywców płótna. Skupmy się zatem na walorach designerskich obrazu i umieśćmy go w kontekście konkretnej przestrzeni. Zastanówmy się, czy do niej pasuje, jakie emocje do tej przestrzeni wprowadza…

Te dwie powieszone obok siebie abstrakcje stanowią całość, która dobrze komponuje się z kolorystyką salonu. Podkreślają chłodny spokój tego miejsca i jednocześnie przez grę różnych odcieni szarości otwierają tę przestrzeń i równoważą jednolity kolor ścian.

mock up poster with scandinavian interior background

Zobaczcie, co z tą samą przestrzenią czynią obrazy abstrakcyjne o zupełnie odmiennym charakterze: spokój poprzedniej aranżacji został wyparty przez dynamiczny wzór tych dwóch kompozycji. Biel, czerń, różne odcienie szarości nadal harmonizują z kolorystyką tej przestrzeni i jej minimalistycznym charakterem, jednak jej odbiór zmienił się radykalnie. Jest żywy, pełen energii i lekko niepokojący:)

mock up poster with scandinavian interior background

Kolejna kompozycja dwóch obrazów abstrakcyjnych została wykorzystana do podkreślenia walorów minimalistycznej sypialni. Znów widzimy podobną kolorystykę, jednak charakter tej kompozycji jest zupełnie odmienny od poprzednich: miękka kreska, faliste kształty, rozmyte plamy nadają tej przestrzeni nieco senny, magiczny charakter:)

mock up poster with scandinavian interior background

Sprawdź nasze obrazy w stylu abstrakcyjnym

Jadalnia o charakterze industrialnym i piękna abstrakcja, której głównymi walorami są kolorystyka i kojarząca się z impresją zagadkowa, energiczna gra ostrych, gwałtownych kresek i plam. W tej użytkowej przestrzeni wygląda to świetnie i myślę, że nie tylko dobrze komponuje się z barwami dominującymi w tym pomieszczeniu, ale jest też cudną niewiadomą, nad którą można dla odprężenia zastanowić się przy wspólnym posiłku.

mock up poster with scandinavian interior background

Zupełnie inna przestrzeń i odmienna od poprzednich, ciepła kolorystyka salonu, jakże umiejętnie  podkreślona doborem odpowiedniej abstrakcji na płótnie! Zwróćcie uwagę na to, ile funkcji spełnia to jedno dzieło powieszone na ścianie: zachwyca barwami, bawi, wprowadza nas w nastrój, który nazwałabym wulkanicznym, podkreśla wspólny charakter salonu, otwiera przestrzeń, przyciąga wzrok … Świetny wybór !

OBRAZ-abstrakcja-74373018-wiz3

Minimalistyczny charakter tego salonu docenią ci, którzy potrzebują do wypoczynku spokojnej i refleksyjnej przestrzeni. Znowu prezentujemy salon w odcieniach szarości, tym razem jednak uzupełniony czarno-białą abstrakcją, kojarzącą się z wykonanym na komputerze wzorem. Biała siatka na czarnym tle porywa nas w nieokreśloną głębię. Jej hipnotyzujący charakter świetnie oddaje walory całej tej przestrzeni.

mock up poster with scandinavian interior background

To samo miejsce, obraz wykonany w podobnej technice, jednak salon nabiera odrobinę innego charakteru. Przestrzeń ta staje się bardziej niespokojna, obraz nadaje jej dynamizmu, siatka wydaje się pulsować, kręcić, ożywiając spokojny salon, nie wprowadzając tu jednak elementów nadmiernego chaosu.

mock up poster with scandinavian interior background

Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić Was do wykorzystywania obrazów abstrakcyjnych w nowoczesnych aranżacjach wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?