Kategorie:

Odcienie subtelnego piękna. Portrety kobiet na płótnie

Witajcie, dziś chciałabym zająć się obrazami na płótnie. Jeden z moich wpisów poświęcony tej dekoracji ściany dotyczył dzieł abstrakcyjnych. Zachęcałam Was wtedy do tego, by wykorzystać w aranżacji wnętrza obrazy, którym daleko do figuratywnych. Ten wpis chcę poświęcić portretom, czyli obrazom, które w artystyczny sposób przedstawiają osoby. Myślę, że większość z nas odczuwa potrzebę portretowania najbliższych czy znajomych. Robimy to najczęściej, korzystając z aparatów fotograficznych. Jesteśmy wtedy chyba najbliżej pierwotnej funkcji portretu, czyli staramy się uwiecznić kogoś na obrazie po to, by móc mieć małą namiastkę tej osoby przy sobie. Sądzę, że jest to jedna z przyczyn niesłabnącej od wieków popularności portretów. Drugą z przyczyn jest szeroko rozumiana uroda portretu, przy czym pisząc uroda nie mam na myśli piękna (niezależnie od obowiązujących kanonów). Chodzi mi raczej o to, że bohater portretu – człowiek – jest niewątpliwie dla nas – ludzi – jednym z najciekawszych tematów obrazu.

Lubię oglądać portrety: twarze egzotyczne i swojskie, dzieci i starców, mężczyzn i kobiety, postacie historyczne i współczesne… Mogłabym tak mnożyć jeszcze długo. Dobry portret albo studium fizjonomiczne zawsze przyciągnie moją uwagę. Oglądam rysy twarzy, strój, postawę i jednocześnie rozmyślam o historii, która była udziałem portretowanej osoby. Inaczej odbieram portret wykonany ołówkiem, a inaczej akwarelą czy węglem. Z tego względu cenię też portrety jako element dobrego wystroju wnętrza. Stanowią one tak różnorodną i jednocześnie bogatą grupę tematyczną, że projektant ma naprawdę w czym wybierać. A same portrety mogą w świetny sposób podkreślić charakter wnętrza i wiele powiedzieć o jego właścicielach.

Portrety na płótnie dobrze wyglądają w salonach, gdzie stanowią element przemyślanego designu. Mogą dyskretnie uzupełniać przestrzeń urządzoną minimalistycznie, ciekawie wyglądają w dużych industrialnych loftach, pasują do stylu boho, retro, vintage, rustykalnego czy klasycznego… Przepełniony zmysłowością i pięknem portret rewelacyjnie wygląda w sypialni, a nasz ulubiony bohater sportretowany i ulokowany na ścianie przestrzeni prywatnej bądź wspólnej da wyraz naszym intelektualnym i estetycznym upodobaniom. Jednym słowem, portret ma charakter uniwersalny.

Kobieta jako bohaterka portretu jest jednym z najbardziej popularnych motywów. Studium urody, wdzięku, delikatności czy zmysłowości zawsze przyciąga wzrok. Z tego powodu chciałabym dziś pokazać Wam kilka aranżacji, w których wykorzystano portrety kobiet.

Sprawdź nasze obrazy i plakaty kobiet

Ukryte spojrzenie

Na początek wybrałam kilka portretów kobiet, które skrywają swoje spojrzenie. Bohaterki obrazu są przez to bardzo tajemnicze i tak naprawdę niewiele o sobie ujawniają. Wszak to oczy są zwierciadłem duszy:)

W01

Obraz na płótnie przedstawia twarz kobiety częściowo przysłoniętą burzą czarnych, puszystych włosów. Uwaga odbiorcy skupia się na lekko rozchylonych, karminowych ustach, zaróżowionym policzku i nagim ramieniu. Dominują trzy kolory: czarny, biały i jasnoróżowy. Z tej kompozycji barw powstał zmysłowy portret tajemniczej kobiety.mock up poster with scandinavian interior background

Na tym obrazie kobieta ma również przysłonięte ciemnymi włosami oczy. Widzimy jej twarz frontalnie. Duże zmysłowe usta w lekko różowej barwie to oprócz pomarańczowego owocu najważniejsza barwna plama portretu. Dominują odcienie czerni i szarości na białym tle, dzięki temu całość wygląda bardzo spokojnie.

W03

Kobieta na tym obrazie namalowanym mocną akwarelą wygląda bardzo ciekawie. Najważniejsze wydają się być wymowne różowe okulary. Ich barwa dobrze współgra z morskim kolorem bluzki. Przedstawione zostało popiersie bohaterki, które wypełnia większość płótna. Choć białe tło też jest widoczne, na płótnie dominuje jednak kolor ciemnoszary.

Obraz kobiecej twarzy w jednym kolorze

Ciekawe są również portrety wykonane odcieniami jednego koloru. Autorzy często wyróżniają odmienną barwą oczy bądź usta. Ten celowy zabieg pomaga podkreślić walory postaci przedstawionej na portrecie.

W05

Płacząca kobieta na tym płótnie przedstawiona została z profilu. Na znacznej części obrazu widać subtelne, jasne tło. Postać została sportretowana w chwili smutku lub wzruszenia. Uwagę skupia łza, która przypomina spływającą smugę farby. To i akwarelowe tło obrazu sprawiają, że całość wydaje się bardzo delikatna. Portret wykonano w odcieniach fioletu, od koloru jasnego do ciemnego.

mock up poster with scandinavian interior background

Twarz kobiety uwiecznionej na tym obrazie przyciąga wzrok. Piękne rysy, niespokojne spojrzenie i tajemniczo opadające na policzek włosy urzekają urodą. Jasna skóra wygląda delikatnie na tle ciemnych akwarelowych odcieni tła i włosów. Niezwykły wybór barw, w odcieniach morskich i niebieskich sprawia, że obraz kobiety będzie dobrze prezentował się w stonowanych kolorystycznie wnętrzach.

mock up poster with scandinavian interior background

Bardzo wyrazisty portret kobiety. Bohaterka obrazu urzeka klasyczną urodą. Uwagę przyciągają zmysłowe, ciemnoczerwone usta. Całość została wykonana różnymi odcieniami koloru zielonego, co daje naprawdę zaskakujący, niebanalny efekt.

Obrazy kobiecości

Większość obrazów, które chciałam Wam dziś zaprezentować, przedstawia twarze kobiet. Nie mogłam się jednak oprzeć i ze swojego zbioru aranżacji z portretami kobiet wybrałam dwa odmienne.

mock up poster with scandinavian interior background

Bohaterka tego obrazu skrywa swoje oblicze. Jest nie tylko odwrócona do nas plecami, ale odnosimy wrażenie, że dodatkowo chowa twarz w dłoniach. Nagie plecy i dominująca na płótnie biel prześcieradła i jasnego tła tworzą portret bardzo delikatnego, niemal kruchego piękna.

W09

Postać sportretowana na tym obrazie to dumna i niezależna kobieta. Widzimy ją z profilu. Kok, papieros w długiej lufce, ciemne rękawiczki – od razu kojarzę z przepiękną Audrey Hepburn. Stylizowana na postać z ubiegłego wieku postać świetnie podkreśli stylizację pomieszczenia w stylu retro.

Włosy w kolorach tęczy

Wśród cudownych portretów kobiet znalazłam te, które szczególną uwagę poświęcają włosom. To ważny atrybut kobiecości. Dlatego chciałam Wam pokazać, że można je przedstawić w sposób odbiegający od stereotypów.

mock up poster with scandinavian interior background

Z profilu kobiety sportretowanej na tym obrazie bije pewność siebie i dojrzałość. W niebanalny sposób połączono dominujące na portrecie odcienie szarości i wykonany akwarelą barwny kolaż symbolizujący włosy. Rozlane kolorowe plamki i smugi są według mnie niezwykłe, a uzyskany efekt kontrastu między szaleństwem barw we włosach, a stonowanym spokojem wyrysowanym na twarzy wygląda niesamowicie.

W11

Zupełnie inaczej odbieram ten portret. Przede wszystkim zachwyca mnie kompozycja barw. Połączenie koloru skóry, czarnych i niebieskich odcieni włosów i bieli tła wygląda dla mnie rewelacyjnie. Z tego względu obraz ten będzie świetną propozycją do aranżacji jasnych stonowanych wnętrz. Ma on też w sobie odrobinę magii. Urzekają bajkowe włosy bohaterki i tajemnicze niebieskie spojrzenie.

Magicznie i romantycznie

Do wielu portretów wykorzystuje się farby akwarelowe. O ich zaletach pisałam już w swoich dwóch wcześniejszych wpisach. Obrazy malowane akwarelą wyróżnia delikatność kolorów, są one mocno rozcieńczone wodą i trudno je ujarzmić. Czasem wykorzystuje się ołówek bądź kredkę do zarysowania wyraźnego konturu. Akwarele wykorzystuje się też do portretowania kobiet. Uzyskuje się dzięki temu niesamowity efekt.

W12

Na tym obrazie kobieta zasłania policzek różą. Jasna twarz bohaterki skryta jest nie tylko kwiatem. Różowa plama akwarelowej farby kładzie się cieniem na połowę płótna. Takie wykorzystanie plastycznych możliwości akwareli sprawiło, że portret ma w sobie wiele magii i romantyzmu.

W13

O ile na pierwszych obrazach bohaterki zasłaniały oczy, o tyle na tym spojrzenie skrywają mocno umalowane powieki. I to one stanowią najmocniejszy akcent portretu. Głębokie, kontrastowe barwy i ciekawe ujęcie twarzy sprawiają, że obraz na pewno zapada w pamięć i może stanowić niezwykłą dekorację.

W14

Nie tylko połączenie barw jest zaletą tego obrazu na płótnie. Aczkolwiek wiele osób doceni przede wszystkim żółto-niebieską kompozycję barw, która świetnie wygląda w nowoczesnych salonach. Farby akwarelowe pozwalają stworzyć lekkie i subtelne portrety kobiet. I tak stało się też tym razem:)

W15

Piękno i uwodzicielska zmysłowość cechują bohaterkę tego pięknego obrazu. Barwne ciemnobrązowe bądź niemal złote smugi farby i plamki celowo tworzą niezwykły efekt. Odnosimy wrażenie, że portret przywędrował do nas z mistycznej, zaczarowanej przeszłości.

Wymowne spojrzenia

A teraz czas na portrety w odmiennej tonacji. Zarówno użyte barwy, jak i techniki malarskie odróżniają te obrazy od poprzednich. Kobiety przedstawione na tych płótnach są piękne, ale nie jest to piękno kuszące, powabne i tajemnicze. Każde z tych dzieł to portret emocji. Jakich? To już pozostawiam Waszej interpretacji:)

mock up poster with scandinavian interior background

O sile tego portretu decyduje stanowcze i ma się wrażenie nieugięte spojrzenie głównej bohaterki. Stonowane, niemal surowe barwy to zaleta tego płótna. Dzięki nim obraz podkreśli prosty, minimalistyczny charakter wystroju wnętrza.

W17

Na tym portrecie wykorzystano siłę kontrastu. Odnosimy wrażenie, że ciemna farba zasłania twarz kobiety nieprzypadkowo. Obraz pełen ekspresji będzie ciekawie wyglądał w klasycznym salonie.

W18

Utrzymany w jasnej, bardzo modnej tonacji kolorystycznej obraz przyciąga uwagę ze względu na efektowną białą plamę. Dzięki temu portret, który miał tworzyć spokojne i ciepłe wrażenie, nabiera zupełnie odmiennego charakteru.

W19

mock up poster with scandinavian interior background

Kobiece twarze na tych dwóch portretach wyłaniają się z głębokiej szarości tła. Zarówno spojrzenie bohaterek, jak i kolorystyka portretów tworzą obrazy wymowne i tajemnicze. O sile ich ekspresji świadczy też niezaprzeczalna uroda obydwu sportretowanych kobiet.

Mam nadzieję, że spodobały Wam się poniższe portrety. Moim zdaniem łączy je siła wyrazu. Efekt zmazanej, rozlanej, przetartej farby lub niedokończenia pracy buduje pełen napięcia obraz. Warto wykorzystać zalety takich portretów. Mogą stanowić dekorację pełną ekspresji. A poza tym świetnie wyglądają w dobrze urządzonym salonie.

Na zakończenie chciałabym zwrócić Waszą uwagę na dwa barwne portrety. Oba obrazy uwieczniają piękne i uwodzicielskie kobiety. Ich jasne twarze na tle pięknych kompozycji barw promienieją urodą i kuszącym wdziękiem. 

W22

W23

Mam nadzieję, że spodobały Wam się powyższe aranżacje. Portrety kobiet to nie tylko utrwalone piękno i wdzięk, aczkolwiek to uroda kobiet decyduje o tym, że obrazy te są po prostu ozdobą o wysokich walorach estetycznych. Myślę jednak, że decydujemy się na wykorzystanie portretu kobiety w aranżacji wnętrza ze względu na siłę wyrazu i pewien ładunek emocjonalny, jaki cechuje dobrze wykonany portret każdego człowieka.

Pozdrawiam Was ciepło,

Patrycja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?