Kategorie:

Tworząc ład i harmonię. Fototapety minimalistyczne

Prosto, pięknie i przejrzyście – w tych słowach zwolennicy stylu minimalistycznego próbują zamknąć jego definicję. Podkreślają oni, że we wnętrzach urządzonych według minimalistycznych zasad panuje zawsze ład i cechuje je wyjątkowa elegancja. Krytycy tego popularnego trendu mawiają: pusto, biało, mało – i mają trochę racji, mówiąc, że wnętrza te trochę przypominają chłodne laboratoria. Jaki jest styl minimalistyczny i jak wykorzystać fototapety w takich aranżacjach – to temat mojego dzisiejszego wpisu. Zapraszam Was serdecznie:)

Sprawdź nasze obrazy minimalistyczne

Mniej, znaczy więcej” – istota minimalizmu

Styl minimalistyczny na pewno spodoba się osobom, które cenią ład i porządek, albowiem pomieszczenia tak urządzone pozbawione są rzeczy zbędnych. Projektanci wnętrz zapełniają je w sposób bardzo przemyślany, rezygnując celowo z wszelkich ozdób i upiększeń na rzecz prostej formy i funkcjonalności przedmiotów. Z tego powodu osoby, które nie są przyzwyczajone do takiego stylu urządzania pomieszczeń, mają wrażenie pustki. Szczególnie łatwo o takie odczucia w dużych przestrzeniach typu loft. Zupełnie inaczej jednak odbieramy styl minimalistyczny w małych mieszkaniach. Pozbawione niepotrzebnych rzeczy, wydają się nam one zdecydowanie większe i bardziej przestronne. Styl minimalistyczny kocha porządek. Mieszkanie pozbawione bibelotów, przypadkowych ozdóbek, wypełnione tylko tym, co konieczne, łatwo trzymać w ryzach.

Kolory minimalizmu

W aranżacjach wnętrz w stylu minimalistycznym ważną rolę odgrywają biel, czerń, odcienie szarości i beżu. Ściany utrzymane są zazwyczaj w jednolitej kolorystyce lub ozdobione w prosty, funkcjonalny sposób. Chętnie wykorzystuje się kontrastowe połączenie czerni i bieli, na przykład w formie mozaiki. Warto pamiętać, że styl minimalistyczny nie jest monotonny. Projektanci często wykorzystują w aranżacjach kontrast lub mocne kolorystyczne akcenty. Meble nie mogą zlewać się ze ścianą, a powierzchnia ściany nie powinna stanowić zbyt jednolitego tła aranżacji. Dlatego wykorzystuje się w takich wnętrzach duże obrazy bądź fototapety, które mają często ocieplić dość chłodny w odbiorze minimalizm.

Fototapety minimalistyczne -aranżacje

Chciałabym pokazać Wam kilka aranżacji, w których wykorzystałam fototapety w stylu minimalistycznym, jestem bowiem głęboko przekonana, że w nowoczesnych wnętrzach wyglądają one zdecydowanie lepiej niż pomalowane jednolitym kolorem ściany.

fototapety_z_minimalistycznym_wzorem_158513849_4544

Do aranżacji minimalistycznych wykorzystuje się najczęściej fototapety o stonowanej kolorystyce i prostym wzorze. Taka jest fototapeta „Plaster miodu”. Wykonano ją w jednym z podstawowych dla minimalizmu kolorów. Na jasnoszarym tle nadrukowany jest bardzo delikatny geometryczny wzór w białym kolorze. Dzięki niemu wnętrze wydaje się jasne i czyste, a ciemnoszare bądź brązowe meble wyglądają na jej tle bardzo korzystnie. Jasnoszara fototapeta w biały wzorek może być wykorzystana w salonie lub przedpokoju na jednej bądź na kilku ścianach.

fototapety_z_minimalistycznym_szarym_wzorem_117180372_7521

Jeżeli poszukujecie minimalistycznej fototapety w jaśniejszym kolorze, to proponuję Wam wzór „Szary Minimalizm”. Na bardzo jasnym tle widzimy wzór, który tworzą proste przecinające się linie. Wyrysowano je bardzo cienką, delikatną kreską, dzięki czemu wzór jest delikatny, choć bardzo wyrazisty. Ożywi on spokojną aranżację minimalistycznego wnętrza, nie zaburzając jednocześnie panującej w nim atmosfery harmonii i ładu.

fototapety_z_minimalistycznym_wzorem_169266612_2105

W aranżacjach minimalistycznych wykorzystuje się też bardziej odważne desenie. Przykładem niech będzie powyższa biała fototapeta z ciemnoszarym wzorem. Tworzą go grube pofalowane linie. Taki wyrazisty wzór przełamie stonowaną aranżację minimalistycznego wnętrza i stanie się zdecydowanym uzupełnieniem skromnego z zasady wystroju pomieszczenia.fototapeta_w_jelenie_172078431_7087

Poszukując minimalistycznych inspiracji, postanowiłam sięgnąć po temat, o którym pisałam niedawno, czyli po minimalistyczną fototapetę z jelonkami. Chciałam Wam pokazać, że fototapety z różnymi motywami również mogą mieć minimalistyczny charakter. Pamiętajmy, że prosty motyw może ocieplić wizerunek chłodnego wnętrza zawartą w sobie treścią. W tym przypadku zdecydowałam się wybrać te urocze jelenie. Wzór powielony został na białym tle, a jego stonowana czarno-brązowa kolorystyka świetnie wkomponuje się w jasną stylizację wnętrza.

fototapeta_monstera_101795652_9542

Choć styl minimalistyczny preferuje zdecydowanie jednolitą i stonowaną kolorystykę, projektanci decydują się stosunkowo często na fototapety minimalistyczne o zdecydowanej kolorystyce i wyrazistym wzorze. Taka opcja wybierana jest wówczas, gdy zależy nam, by fototapeta stała się głównym, a często jedynym elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Można wówczas wykorzystać fototapetę z modnym w danym sezonie ornamentem. Minimalistyczna fototapeta z liśćmi monstery olbrzymiej jest dobrym przykładem tej tendencji.

W aranżacjach minimalistycznych warto również wykorzystywać fototapety wykonane z wysokiej jakości fotografii. Artystyczne ujęcia uporządkowanych krajobrazów mogą w znakomity sposób podkreślić harmonię i piękno minimalistycznych pomieszczeń.

All You

Taką właśnie funkcję pełnia ta zimowa fototapeta z drzewami. Wybrałam ją ze względu na kolory. Biel i odcienie beżu na fototapecie minimalistycznej będą pasować do drewnianych elementów wystroju wnętrza, a są one w minimalizmie bardzo chętnie wykorzystywane. Zwróciłam również uwagę na spokojną atmosferę panującą na fotografii. Patrząc na ten krajobraz, pomyślałam, że harmonia, którą można dostrzec w kompozycji zdjęcia, świetnie wyrazi fascynację minimalizmem właścicieli mieszkania.

fototapetY_z_gorami_142554432_3634

Choć dość często lofty urządzane są w stylu industrialnym, warto również dekorować je w stylu minimalistycznym. Ma on bowiem tę cechę, że typowa dla stylu industrialnego surowość, zostaje zastąpiona eleganckim i ciepłym w odbiorze pięknem. Dlatego właśnie chciałam Wam pokazać tę minimalistyczną fototapetę z górskim pejzażem wykorzystaną w aranżacji loftu. Ciepła paleta barw tego pejzażu ociepliła surowe wnętrze. Zwróćcie uwagę, że wybrałam do tej aranżacji fototapetę stonowaną i spokojną, dzięki temu tworzy ona razem z wystrojem wnętrza harmonijną całość.

Minimalistyczne fototapety w różnych pomieszczeniach

Większość aranżacji, o których pisałam wyżej, dotyczyła salonów. Warto jednak pamiętać, że minimalizm to często nie tylko design, ale też styl życia. Wymaga bowiem dyscypliny i umiaru. Chciałabym więc pokazać Wam jeszcze aranżacje sypialni, przedpokoju, kuchni, pokoju dziecięcego  i łazienki, w których wykorzystałam fototapety minimalistyczne.

Fototapeta minimalistyczna w sypialni

Fototapeta__w_romby_97325261_1876

Do dekoracji ściany można wykorzystać minimalistyczną fototapetę w czarno-białe romby. Wygląda ona bardzo efektownie w gustownie urządzonej sypialni. Pamiętajmy, że zgodnie z założeniami stylu minimalistycznego w tym pomieszczeniu powinno znaleźć się w zasadzie tylko łóżko i skromny stolik. Aby uniknąć wrażenia pustki, stosuje się mocny akcent dekoracyjny. W tym przypadku postanowiłam wykorzystać tę kontrastową fototapetę. Mam nadzieję, że podoba Wam się ta klasyczna dla minimalizmu aranżacja.

Pokój dziecka z minimalistycznym designem

Najtrudniej utrzymać porządek w pokoju dziecka. Zgodzi się ze mną zapewne niejeden rodzic. Z tego względu radzę często moim klientom, by zdecydowali się na minimalistyczne fototapety. Delikatne, spokojne dekoracje ścian pomogą nam stworzyć wrażenie uporządkowanej czystej przestrzeni.

fototapeta_w_minimalistyczne_wzory_113975263_4016

W pokoju dziewczynki pięknie wygląda minimalistyczna fototapeta w różowe romby. Jej jasne tło rozjaśniają przestrzeń, a mocny różowy wzór sprawia, że jest to zdecydowanie fototapeta do pokoju dziewczynki

Minimalistyczna fototapeta między szafkami kuchni

 Toddler playing at the kitchen

Kuchnię w stylu minimalistyczny pozwalają przede wszystkim stworzyć meble, które wypełniają znaczną jej przestrzeń. Ich jednolita kolorystyka i gładkie powierzchnie mają kreować wrażenie czystości i porządku. Aby nie tworzyć jednak niepotrzebnego odczucia chłodu, między szafkami kuchennymi można wykorzystać fototapetę z uporządkowanym, tematycznym wzorem. Minimalistyczna fototapeta w różowe ananasy pełni funkcję dekoracyjną i doskonale uzupełnia białą aranżację kuchni.

Fototapety minimalistyczne w małym przedpokoju

fototapeta_do_przedpokoju_116328207_4582

Jasne tło i prosty deseń fototapety minimalistycznej to idealna propozycja do małego przedpokoju. Taka fototapeta sprawia, że wydaje się on większy, a uporządkowany wzór pozwoli stworzyć wrażenie ładu i harmonii. Wykorzystanie fototapety w minimalistyczny wzór w przedpokoju zrobi na naszych gościach wrażenie już od progu mieszkania.

Łazienka w minimalistycznym wydaniu

Na koniec chciałabym Wam pokazać niebieską fototapetę w minimalistyczny wzór, którą wykorzystałam do aranżacji łazienki.

fototapeta_ze_wzorem_morza_do_lazienki_144623222_2509

Fototapeta „Morze” w skromnie zaaranżowanej łazience wygląda pięknie. Biało-niebieski wzór na minimalistycznej fototapecie podkreśla prosty i jasny wystrój łazienki. Tak udekorowana ściana staje się głównym elementem dekoracyjnym wnętrza. Właściciele mogą wówczas zdecydować się na umiarkowany wystrój i skromną armaturę.

Mam nadzieję, że wśród moich pomysłów na aranżacje w stylu minimalistycznym znajdą się i takie, które przekonają Was do ich skromnego wyglądu i uporządkowanego piękna.

Pozdrawiam Was ciepło,

Patrycja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?