INSTRUKCJA KLEJENIA FOTOTAPET  

 

Przygotowanie ściany:

Odpowiednie przygotowanie ściany to podstawa do dobrego przyklejenia fototapety. Należy zadbać o to by wyczyścić oraz odtłuścić powierzchnię ściany przeznaczoną do aplikacji tapety.

 

Ściana świeża: ściany pokryte gładzią wymagają zagruntowania środkami gruntującymi lub rozwodnionym klejem do tapet - zgodnie z wytycznymi producenta.

Gruntować należy nie prędzej niż 2 godziny przed samym klejeniem.

 

Ściana pokryta tapetą: ze ścian należy usunąć tapetę. Następnie uzupełnić widniejące na niej ubytki i zagruntować.


 

Sprawdzenie otrzymanej tapety:

Dla uzyskania pożądanego efektu niezbędne jest sprawdzenie jakości otrzymanego materiału, czy nie posiada uszkodzeń mechanicznych, które ewentualnie mogły powstać w trakcie transportu. Istotne jest również sprawdzenie brytów (pasów tapety) pod kątem zgodności wzoru.

 

Przed rozpoczęciem klejenia należy przygotować odpowiednie narzędzia:

- ostry nożyk do tapet

- pędzel - ławkowiec

- rolka dociskowa do tapet

- szczotka do tapetowania

- wiaderko

- poziomica lub sznurek z ciężarkiem do wyznaczenia pionu

- drabina

 


 

SPOSÓB APLIKACJI POSZCZEGÓLNYCH RODZAJÓW TAPET:

Tapeta satynowa i latexowa:

- klej aplikujemy na ścianę i każdy bryt tapety

Tapeta winylowa na podkładzie flizelinowym

- klej aplikujemy smarując jedynie samą ścianę

 

Przy klejeniu danego rodzaju tapety należy kierować się wytycznymi producenta kleju.


  

SUGEROWANA KLEJE DO APLIKACJI PRODUKOWANYCH PRZEZ NAS FOTOTAPET: 

METYLAN SPECIAL - przeznaczony do tapet z podkładem papierowym oraz lateksowych. Najbardziej znany i godny polecenia produkt na rynku.

Klej sprzedawany jest w formie sypkiej do rozrobienia w opakowaniach 200g. Jedno opakowania pozwala na wyklejenie od 18 do 22 mkw. tapety.

 

METYLAN DIRECT - klej dedykowany do tapet z podłożem flizelinowym. Dzięki specjalnemu składowi umożliwia klejenie tapet smarując tylko powierzchnię ściany. Nadaje się doskonale do tzw. "ciężkich" tapet o zwiększonej gramaturze.

Klej sprzedawany jest w formie sypkiej do rozrobienia w opakowaniach 200g. Jedno opakowania pozwala na wyklejenie od 18 do 22mkw. tapety.


  

APLIKACJA TAPETY:

  1. Za pomocą poziomicy lub ciężarka zawieszonego na sznurku należy wyznaczyć pion, tak by pierwszy przyklejany bryt wyznaczał prawidłowy kierunek klejenia kolejnych elementów tapety.
  2. Kolejne bryty tapety kładziemy od góry do dołu. Najlepiej gdy aplikowany element jest jeszcze złożony i swobodnie pozwolimy mu opaść w dół. W tym momencie należy dokładnie dopasować wzór do poprzedniego pasa tapety.
  3. Każdy pas fototapety jest docięty tak by można odpowiednio je spasować tj. tapety flizelinowe i lateksowe łączymy krawędź w krawędź, natomiast tapety o podłożu papierowym łączymy na zakładkę o szerokości 15mm.
  4. Przy każdorazowym nakładaniu kolejnego pasa tapety usuwamy pęcherzyki powietrza używając do tego wałka do tapet lub miękkiej szczotki.
  5. Jeśli jest to konieczne ostrym nożykiem przycinamy dolną i górną krawędź już prawidłowo przyklejonych brytów tapety.
  6. Wszelkie nadmiary kleju jakie zostaną na tapecie po naklejeniu niezwłocznie usuwamy ściereczką lub gąbką. Nie możemy dopuścić do wyschnięcia kleju, którego próby usunięcia mogą uszkodzić wydruk.
  7. Fototapetę pozostawiamy do wyschnięcia wg informacji producenta danego kleju. W przypadku, gdy po aplikacji zdarzy się, że krawędzie któregoś z brytów nie przykleiły się prawidłowo, podklejamy je gotowym klejem do krawędzi w tubce.