Kategorie:

Kuchnia otwarta na salon – tak czy nie?

Kuchnie całkowicie zamknięte na salon doskonale sprawdzają się w architekturze bloków z wielkiej płyty, gdzie salon często pełnił funkcję sypialni. Współczesne upodobania Inwestorów skupiają się na klasycznej kuchni połączonej z częścią dzienną w nowatorskim wydaniu. Mówimy o powrocie trendu otwartej kuchni, ponieważ dawniej to właśnie kuchnia stanowiła główne miejsce spotkań rodziny. Wydzielano jedynie wyraźną granice między częścią dzienną a nocną z sypialniami.

Projekt domu FabiaProjekt domu Fabia

Zalety kuchni otwartej na salon

Współcześnie układ pomieszczeń większości projektów domów nowoczesnych wydziela w dwie strefy: dzienną i nocną. Do dziennej włącza się kuchnię otwartą na salon, natomiast do nocnej sypialnie i pokoje. Kuchnia otwarta na salon to z pewnością idealne rozwiązanie w przypadku małych powierzchni. Wpływa na optyczne powiększenie części dziennej i umożliwia dowolne podejście do elementów wyposażenia. Kuchenny stół stanowi jednocześnie miejsce przeznaczone do wspólnych posiłków, może służyć jako miejsce pracy przy laptopie czy nawet jako dodatkowy kuchenny blat roboczy.

Dzięki zastosowaniu kuchni otwartej na salon wszystkie elementy dekoracyjne kuchni zostaną odpowiednio wyeksponowane. Klimatycznie urządzona może stać się punktem centralnym skupiającym największe zainteresowanie odwiedzających gości. Nieograniczona ścianami przestrzeń z pewnością wpłynie na poziom komfortu związanego z komunikacją między kolejnymi pomieszczeniami części dziennej. Swobodne przejście z przygotowanymi daniami do jadalni, nieograniczone ciągiem drzwi to z pewnością duży plus.

Projekt domu Z92Projekt domu Z92

Wszystkim fanom tego rozwiązania z pewnością należy przyznać rację, że jest to duży komfort dla rodziców, którzy jednocześnie pilnują pozostawionych w salonie dzieci i przygotowują rodzinny obiad czy potrawy na wieczorne przyjęcie. Otwarta na część dzienną kuchnia niewątpliwie umożliwia łączenie tych czynności. Podobnie sprawa wygląda podczas spotkań ze znajomymi. Możemy przyrządzać potrawy na oczach gości, co niewątpliwie może stać się atrakcją wieczoru i jednocześnie dbać o ich komfort, podtrzymując rozmowę jako gospodarz domu.

Projekt domu Z114 1

Projekt domu Z114Projekt domu Z114

Sprawdź nasze obrazy i plakaty do kuchni

Słabe strony kuchni otwartej na salon

Do najczęściej wymienianych wad tego rozwiązania zaliczamy aromaty, które roznoszą się po całym domu. Niestety okap w zestawieniu z idealnie funkcjonującą wentylacją nie będą w stanie rozwiązać tego problemu, dla wielu wręcz przeciwnie – wygenerują kolejny, jakim jest hałas. Praca pochłaniacza może w dużym stopniu wpłynąć na komfort domowników relaksujących się w salonie. Musimy wziąć także pod uwagę dźwięki związane z działaniem poszczególnych sprzętów AGD oraz te, które stanowią nieodłączny element naszej pracy w kuchni. Obijające się o powierzchnię blatu naczynia, stukające garnki czy dźwięk noża uderzającego o deskę podczas krojenia warzyw – to wszystko będą słyszeli domownicy spędzający aktualnie czas w salonie.

Aranżacja w pełni otwartej przestrzeni może stanowić duże wyzwanie zarówno pod względem stopnia trudności wykonania projektu wnętrza z ograniczoną ilością ścian działowych, jak i pod względem finansowym. Kuchnia będzie widoczna dla wszystkich gości, dlatego często podświadomie decydujemy się na bardziej reprezentatywne wyposażenie, które dodatkowo staramy się dopasować do wystroju salonu. Jeśli w części dziennej przewidujemy wielkopowierzchniowe przeszklenia całych ścian, rezygnacja z dodatkowych ścianek wewnątrz domu wpłynie na ustawność salonu. Znalezienie dogodnego miejsca na narożnik czy powieszenie telewizora może być bardzo trudne.

Projekt domu Zx29Projekt domu Zx29

Pamiętajmy również, że otwierając kuchnię na salon tworzymy dodatkową przestrzeń, która zostanie mimowolnie poddana ocenie zaproszonych gości. W grę więc nie wchodzi utrzymywanie artystycznego nieładu podczas pracy w kuchni. Każde naczynie musi mieć swoje miejsce, tak by nie raziło w oczy. Mniejsze sprzęty AGD nie będą dobrze wyglądały na otwartych półkach, a ułożone na blacie roboczym z pewnością nie staną się elementem dekoracyjnym.

Zarówno zwolennicy otwartej kuchni, jak i sceptycznie nastawieni Inwestorzy mogą zasypywać się nawzajem argumentami, które stały się dla nich kluczowe na etapie wyboru projektu z otwartą czy też zamkniętą na salon kuchnią, dlatego powinniśmy rozważyć wszystkie za i przeciw, zdecydować się na rozwiązanie będące pewnym kompromisem, który warto przedyskutować z całą rodziną, ponieważ jest to decyzja, która niewątpliwie dotyczy wszystkich domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?