Kategorie:

Malarstwo abstrakcyjne w Twoim domu – 5 propozycji

Malarstwo abstrakcyjne dla wielu pozostaje zagadką i nierzadko kojarzy im się z serią dowolnie przedstawionych bohomazów, które nic konkretnego właściwie nie przedstawiają. I rzeczywiście, trudno będzie kogoś przekonać, że obraz, którego istotą jest właśnie brak motywu przewodniego, niefiguratywność oraz dowolność kolorów i form, nie jest jedynie bohomazem, ale może być także dziełem sztuki, które z powodzeniem nie tylko będzie  pełnić funkcję estetyczną, ale także będzie oddziaływać na emocje. Malarstwo abstrakcyjne ma różne oblicza i stanowi dziś jedną z najchętniej wybieranych dekoracji do salonu, ale także do wielu innych pomieszczeń. To właśnie brak motywu przewodniego sprawia, że obrazy abstrakcyjne – jak żadne inne – odnajdują swoje miejsce w wielu aranżacjach, dopełniając i wieńcząc wystrój wnętrza. W tym artykule przedstawimy, na czym polega malarstwo abstrakcyjne oraz na jakie rodzaje malarstwa abstrakcyjnego i – co za tym idzie – obrazów abstrakcyjnych warto zwrócić uwagę podczas planowania aranżacji wnętrza.

Na czym polega malarstwo abstrakcyjne?

Początki malarstwa abstrakcyjnego w sztuce współczesnej sięgają czasów artysty Wassilya Kandinskiego, który już na początku XX wieku stopniowo odchodził od figuratywnych przedstawień konkretnych obiektów w malarstwie, pragnąc jednocześnie uwolnić się od schematyczności przedstawianej rzeczywistości i naśladownictwa natury obecnego dotychczas w sztuce. Malarstwo abstrakcyjne miało na celu uwolnić się od narzuconej mu formy, koloru i przede wszystkim tematu, przekształcając je w subiektywną, niezrozumiałą i wyzwoloną kompozycję.

Abstrakcjonizm opiera się zatem na całkowitej lub częściowej dekonstrukcji tego, co jest nam znane z rzeczywistości i przekształca to w subiektywny, metafizycznie zakorzeniony wzór ograniczony do wewnętrznej konstrukcji lub układu linii, barwnych plam czy też form geometrycznych. Od początku minionego wieku do dziś, malarstwo abstrakcyjne zyskało wielu zwolenników i wielbicieli, a sam styl wielokrotnie ewoluował i zapoczątkował wiele nowych nurtów malarskich. Umiejętnie dobrany obraz abstrakcyjny przykuwa wzrok, zaskakuje i może stanowić doskonałą dekorację ścienną w wielu pomieszczeniach, dlatego obrazy abstrakcyjne przedstawiające rozmaite kompozycje to dziś jedne z najchętniej wykorzystywanych rozwiązań w aranżacji wnętrz.

Malarstwo abstrakcyjnego – jakie obrazy wybrać?

Obrazy abstrakcyjne mają to do siebie, że prezentowana w ich ramach subiektywna wizja artysty paradoksalnie stanowić może bardzo uniwersalną dekorację ścienną. Nie ma jednej odgórnej zasady, którą należy się kierować, wybierając obraz abstrakcyjny do swojej aranżacji i pomieszczenia. Jest jednak kilka wskazówek, które mogą nieco ułatwić wybór obrazu – przedstawiamy więc 5 naszych propozycji. Kiedy brak na obrazie wszelkiej formy, barwa bardzo często staje się jego motywem przewodnim. Warto zatem, wybierając obraz, kierować się jego zgodnością kolorystyczną z resztą otoczenia. Czarno-białe, rozmyte lub kontrastowe barwy sprawdzą się w nowoczesnym i minimalistycznym wnętrzu, podczas gdy obrazy z mocnym akcentem kolorystycznym mogą stanowić główny element wystroju pomieszczenia.

Obrazy abstrakcyjne w żywych barwach mogą natomiast wprowadzić do wnętrza więcej ciepła i ożywić pomieszczenie urządzone w stylu kubistycznym lub egzotycznym. Obrazy wykorzystujące różne palety barw znajdziesz w naszej ofercie. Jeśli chodzi o malarstwo abstrakcyjne, kwiaty są jednym z motywów, które ulegają subiektywnemu zniekształceniu. Tego typu obrazy świetnie sprawdzą się we wnętrzu urządzonym w stylu boho, rustykalnym, ale także w skandynawskim, prowansalskim czy shabby chic.

Motywy roślinne, które jedynie nawiązują do formy lub koloru roślin będą stanowić bardzo oryginalną dekorację ścienną. W przypadku malarstwa abstrakcyjnego geometrycznego możemy mówić o wykorzystywaniu form znanych nam z geometrii w sposób zupełnie nowy, dokonując ich dekonstrukcji. Inne obrazy abstrakcyjne mogą przedstawiać zupełnie niezwiązane ze sobą elementy wspólnie tworzące spójną kompozycję – takie malowidła również znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Abstrakcjonizm nierzadko dekonstruuje również krajobrazy, które w tradycyjnej formie pojawiają się jako motyw przewodni wielu klasycznych obrazów. Malarstwo abstrakcyjne z pewnością docenią wszyscy, którzy cenią sobie niekonwencjonalną sztukę i jej walory estetyczne. Zachęcamy do zapoznania się z obrazami abstrakcyjnymi w naszym sklepie internetowym – pozwól się zainspirować!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?