INSTRUKCJA KLEJENIA FOLII DEKORACYJNYCH (NAKLEJEK)

 

Folie dekoracyjne (inaczej naklejki) przeznaczone są do aplikacji na powierzchnie gładkie, takie jak ściany, meble i drzwi.

 

Potrzebne narzędzia:

  • płyn do odtłuszczenia powierzchni

  • rakla filcowa lub miękka szmatka

  • papierowy ręcznik

  • płyn w spryskiwaczu z dodatkiem płynu do mycia naczyń

 

WAŻNE:

1. Klejenie naklejki można przeprowadzić na sucho lub na mokro, czyli z użyciem wody. W przypadku dużych powierzchni zalecamy klejenie na mokro. Łatwiej jest wtedy operować naklejką i korygować jej położenie.

2. Dekorację – naklejkę zaczynamy aplikować zawsze od strony okna znajdującego się w pomieszczeniu lub od lewej strony zachowując kolejność poszczególnych jej elementów. Jeśli folię/naklejkę kleimy na powierzchniach pionowych należy zacząć aplikację od góry. Jeśli zaś na powierzchni płaskiej lub poziomej nie ma znaczenia, z której strony zaczniemy ją aplikować.

3. Każda naklejka składająca się z kilku części, tzw. brytów drukowana jest z zakładką o szer. 1 cm.

4. Do odtłuszczenia powierzchni, na której masz zamiar przeprowadzić aplikację zastosuj najlepiej benzynę ekstrakcyjną.

 

APLIKACJA NAKLEJKI NA MOKRO


Tą techniką kleimy naklejki bez laminatu oraz naklejki odwrotne typu Front-Stick.

 

Powierzchnie do klejenia techniką na sucho: szkło, metal, drewno (czyli meble, drzwi, okna, lodówki, itp.)

 

1. Odtłuszczoną i czystą powierzchnię, na której aplikujesz naklejkę spryskaj wodą z płynem.

2. Odklej 20-50 cm papieru podkładowego od naklejki i spryskaj wodą powierzchnię z klejem.

3. Ułóż naklejkę na miejscu przeznaczenia. Możesz teraz swobodnie ją przesuwać aby ustalić jej finalne położenie na materiale. Ewentualne fałdy koryguj podnosząc naklejkę i poprawiając jej położenie.

4. W przypadku dużej naklejki wskazana jest aplikacja w dwie osoby. Pierwsza wygładza powierzchnię raklą usuwając przy tym powstające pęcherzyki powietrza w kierunku od środka na zewnątrz. Druga osoba naciągać cały bryt podwijając papier podkładowy pod spód. Po odklejeniu kolejnej partii papieru podkładowego spryskujemy wodą powierzchnię z klejem i tą, na której wykonujemy aplikację.

5. Jeśli dekoracja - naklejka składa się z kilku części zwanych brytami, kolejne przyklejaj w identyczny sposób, aplikując je na tzw. zakładkę.

UWAGA!Każda naklejka składająca się z kilku brytów drukowana jest z zakładką o szer. 1 cm.

6. Przy aplikacji kolejnego brytu naklejki należy mieć na uwadze, by wydruk był kontynuacją sąsiedniej, wcześniej wyklejonej części. Należy pamiętać, aby wzór pasował do siebie.

7. Ewentualny naddatek naklejki należy usunąć ostrym nożykiem.

8. Otwory na kontakty wytnij tak, aby wycięcie było mniejsze od zakładanego z powrotem elementu.

9. Na koniec trzeba bardzo dokładnie usunąć wodę wykonując ruchy od środka do zewnątrz. Pozostała niewielka ilość wody powinna odparować w przeciągu 24-72h od momentu naklejenia.

 

 

APLIKACJA NAKLEJKI NA SUCHO

 

Tą techniką kleimy naklejki laminowane.

Powierzchnie do klejenia techniką na sucho: gładź, beton, płyta karton – gips. Są to powierzchnie, z których z trudem odparowuje nadmiar wody.

 


1. Odtłuszczoną i czystą powierzchnię przed klejeniem wytrzyj dokładnie do sucha.

2. Przy małych naklejkach możesz od razu ściągnąć cały podkład papierowy i zaaplikować dekorację.

3. Przy dużych formatach naklejek (sugerujemy aplikację w dwie osoby) odklej 20-50 cm naklejki i zawiń pod spód papier podkładowy.

4. Następnie przyłóż równo dekorację do powierzchni aplikowanej. Jedna osoba powinna wygładzać filcową raklą powierzchnię aplikowaną, wyciskając przy tym ewentualne pęcherzyki powietrza, natomiast druga naciągać cały bryt podwijając sukcesywnie papier podkładowy pod spód.

5. Jeśli naklejka składa się z kilku części, tzw. brytów, kolejne przyklejaj w ten sam sposób, aplikując je na tzw. zakładkę.

UWAGA!Każda naklejka składająca się z kilku części, tzw. brytów drukowana jest z zakładką o szer. 1 cm.

6. Przy aplikacji kolejnego brytu naklejki należy kontrolować, by wydruk był idealną kontynuacją sąsiedniej, wcześniej wyklejonej części. Jednym słowem należy tak aplikować materiał, aby wzór pasował do siebie.

7. W przypadku pojawienia się pęcherzyków powietrza, przekłuj je ostrym nożykiem lub szpilką i wyciśnij powietrze za pomocą rakli.

8. Ewentualny nadmiar naklejki przytnij nożykiem.

9. Otwory na gniazdka, włączniki i kinkiety wytnij również nożykiem pamiętając, aby wycięcie było zawsze mniejsze od mocowanego później na ścianie elementu.

 

Naklejki wycinane (ornamentowe) na folii transportowej:


1. Przygotowanie powierzchni

Dokładnie tak jak w przypadku zwykłych naklejek powierzchnia przed klejeniem musi być czysta i sucha. Jeśli naklejkę aplikujesz na podłożach umożliwiających chemiczne odtłuszczenie musisz przetrzeć je denaturatem lub benzyną ekstrakcyjną.

Naklejki możesz montować na wszystkich gładkich powierzchniach.

UWAGA! Naklejki można aplikować minimum 14 dni po malowaniu ścian. Aplikacja przed w/w terminem może powodować ich odklejanie, zatem nie będzie podlegać gwarancji. Farby o wysokiej zawartości lateksu niedogodnie wpływają na przyczepność naklejki. Planując aplikację na podłożu latexowym konieczne jest przeprowadzenie próby. Nie uznajemy reklamacji związanych z odklejaniem dekoracji od ścian pokrytych farbami latexowymi.

 

2. Przygotowanie naklejki

Przed aplikacją sprawdź dopasowanie naklejki do powierzchni, na której będzie klejona.

Naklejkę rozłóż na płaskiej powierzchni wzorem do dołu i dociśnij miękką szmatką do naklejki przeźroczystą folię transportową.

 

3. Montaż

Odklej fragment papieru podkładowego, około 20 cm. W ten sposób uzyskasz pasek folii transportowej, dzięki któremu wypozycjonujesz naklejkę na klejonej powierzchni. Dociśnij go do powierzchni miękką szmatką lub raklą. Odciągnij powoli papier podkładowy i dociśnij równomiernie naklejkę, sprawdzając czy cały wzór odchodzi wraz z folią transportową. Uważaj, aby pod aplikowanym wzorem nie tworzyły się pęcherzyki powietrza. Po skończonej aplikacji dobrze dociśnij jeszcze raz cały wzór do aplikowanej powierzchni a następnie delikatnie usuń folię transportową. Jeśli jednak jakieś pęcherzyki powietrza powstaną po naklejeniu, należy je przebić ostrym nożykiem lub szpilką i wycisnąć powietrze.

 

 

Naklejki front-stick - z grafiką po stronie kleju.

 

Instrukcja montażu

Naklejki typu FRONT-STICK są naklejkami z grafiką od strony kleju. Wydruk przygotowywany jest w odbiciu lustrzanym tak, aby po aplikacji na szkle był widoczny pod jego powierzchnią. Naklejki takie mogą być aplikowane na sucho lub mokro, jednak ze względu na silne przyleganie kleju do szyby zalecamy klejenie metodą "na mokro".

Przed aplikacją należy bardzo dokładnie oczyścić klejona powierzchnię. Wszelkie smugi na powierzchni szkła oraz innych bezbarwnych powierzchniach mogą zostać widoczne po skończonej pracy.

 

 


FILMY INSTRUKTAŻOWE  
DO GÓRY