Jan Matejko

Jan Matejko to malarz i rysownik polski - uznawany za jednego z najwybitniejszych malarzy nurtu historycyzmu. Jan Matejko jest jednym z najbardziej cenionych polskich malarzy - jego dzieła są chlubą narodową. Jest on uznawany za pioniera malarstwa historycznego - jako pierwszy zafascynował nim społeczeństwo, wystawiając swoje obrazy na licznych wystawach. W tej kategorii znajdziesz reprodukcje najwybitniejszych dzieł artysty, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się kawałkiem sztuki w swoim zaciszu domowym.
  • Kopernik  - wf1718
    Kopernik
  • Wernyhora - wf1716
    Wernyhora
  • Stańczyk - Jan Matejko - wf1715
    Stańczyk - Jan Matejko

Jan Matejko - życie i twórczość

Jan Matejko to twórca urodzony w 1838 roku w Krakowie. Jako nastolatek ukończył Szkołę Sztuk Pięknych w Polsce (w latach 1873 został mianowany jej dyrektorem - tę funkcję pełnił do końca życia), następnie wyruszył kolejno do Wiednia i Monachium, aby zgłębiać sztukę malarstwa, które było jego największą pasją. Już za czasów młodości, obrazy Jana Matejko cieszyły się sławą nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, gdzie zdobiły ściany największych wystaw. Podczas swojego życia Jan Matejko stworzył nie tylko kilkaset obrazów olejnych, ale także szkice i rysunki.

Jan Matejko - wybitny malarz historyczny

Biografia Jana Matejki jest ściśle związana z jego twórczością - ten malarz historyczny już od najmłodszych lat interesował się dziejami Polski, co znalazło odzwierciedlenie w jego dziełach. Jako wielki patriota tworzył obrazy, które miały pokrzepiać naród polski do walki w czasach, kiedy utraciła suwerenność.


Do najwybitniejszych dzieł Jana Matejki należą “Bitwa pod Grunwaldem”, “Unia Lubelska”, “Wernyhora”, czy “Konstytucja 3 Maja z 1791 roku”. Obrazy te po dziś dzień noszą miano najwybitniejszych polskich dzieł. Oprócz obrazów historycznych, Jan Matejko tworzył też portrety znanych osobistości, jak np. cykl portretów “Poczet królów i książąt polskich”. Pod koniec życia Jan Matejko stworzył jeden ze swoich najwybitniejszych obrazów - autoportret.

Jan Matejko - reprodukcje obrazów w sklepie Obrazy Foto

W naszym sklepie znajdziesz liczne reprodukcje obrazów Jana Matejko. Jeśli jesteś fanem sztuki historycznej, od dziś możesz oglądać wielkie dzieła tego wybitnego malarza również w swoim zaciszu domowym. Charakter obrazów Jana Matejko znakomicie wpasuje się w renesansowe i rustykalne wnętrza, nadając im niespotykanego charakteru. Przy odpowiedniej aranżacji wnętrza, obrazy ścienne Jana Matejko sprawdzą się również w nieco bardziej nowoczesnych wnętrzach.


W ofercie naszego sklepu znajdziesz świetnie wykonane repliki nawybitniejszych obrazów Jana Matejko. Produkty dostępne w naszym sklepie internetowym znajdziesz w różnych rozmiarach, dzięki czemu odpowiednio dopasujesz je do swoich wnętrz. Opinie zadowolonych klientów potwierdzają, że reprodukcje obrazów Jana Matejko dostępne w naszym sklepie cechują się starannym wykonaniem i konkurencyjną ceną.

DO GÓRY